Majstrovstvá sveta OCR Londýn, Veľká Británia 19. – 21. 10. 2018

Majstrovstvá sveta OCR Londýn, Veľká Británia, 19. – 21. 10. 2018

Tohtoročné Majstrovstvá Sveta sa konali po prvý krát mimo územia Ameriky. Mnoho z nás sa potešilo, keď sme sa dozvedeli, že dejiskom bude Európa. Zázemie pretekov sa nachádzalo v areáli tajného jadrového bunkru Kelvedon Hatch neďaleko Londýna. Tento areál je pravidelne využívaný britskou sériou pretekov Nuclear Race. Zaujímavosťou bolo, že všetky prekážky tejto série tam sú celoročne a veľa z nich bolo využitých aj na tratiach MS. Ako aj vyplýva z lokality, profil trate bol rovinatý a väčšina úsekov tratí sa odohrávala na poliach s množstvom vodných a blatových priekop. Čím sme si vynahradili „čisté“ Majstrovstvá Európy. Prístup k miestu pretekov aj samotné parkovanie bolo vyriešené bezchybne. Pozitívnym prekvapením bola úroveň vybavenia festival areálu, keďže po všetkých stranách boli len polia a rôzne súkromné farmy. Obrovský vyhrievaný stan, v ňom miesto na sedenie, pódium, obchody s  reklamnými predmetmi, so športovým oblečením, rôzne stánky s jedlom a nápojmi, teplé sprchy, proste TOP. My sme neprišli na nič, čo by nám tam chýbalo.  Pozitívom boli taktiež divácky prístupné úseky trate s prekážkami. Určite si prišli na svoje aj tí, ktorí si prišli užiť MS len z pohľadu diváka.

Ako už býva zvykom, program majstrovstiev bol rozdelený do troch dní. V piatok sa bežali najkratšie preteky 3K s 24 prekážkami, v sobotu 15K so 100 prekážkami a celý víkend vyvrcholil tímovými štafetami (mužské, ženské a zmiešané tímy). Poďme si povedať niečo viac k jednotlivým pretekom.

Zdroj: Facebook edgar. power.

 

Zdroj: Facebook edgar. power.

V piatok doobeda odštartovala vekovými kategóriami najkratšia a najrýchlejšia 3K trať, na ktorej čakalo pretekárov 24 ťažkých a technických prekážok. Až po nich sa postavili na štart elitní muži a elitné ženy. O tomto čase sa už okolo prekážok zhromaždili davy divákov a s úžasom sledovali napínavé súboje o prvé miesta. V týchto pretekoch nie je absolútne žiadny priestor na chyby a bežia sa na hranici schopností každého pretekára. Každá chyba môže znamenať prepad v celkovom hodnotení o mnoho miest. To sme mali možnosť vidieť aj na trati. A kto si odniesol tie najcennejšie kovy?

 

Muži PRO:

 1. Jonathan Albon GBR     15:37
 2. Ryan Atkins CAN     16:07
 3. Sergei Perelygin RUS     16:20

 

Ženy PRO:

 1. Nicole Mericle USA    19:54
 2. Rebecca Hammond USA    20:00
 3. Lindsay Webster CAN    20:17

 

Výsledky slovenských pretekárov:

Age Groups:

MEN 13-19 rokov
13. Jakub Adamec 21:51

MEN 50+
2. Ladislav Sventek 23:35
29. Ján Durin 38:13

Zdroj: Archív Sventek Ladislav

 

Zdroj: Archív Sventek Ladislav

 

WOMEN 20-29 rokov
3. Nikola Berčíková 24:27

Zdroj: Archív Nika Berčíková

Zdroj: Archív Nika Berčíková

 

Na druhý deň čakali bežcov „hlavné“ 15K preteky s vyše 100 prekážkami. Každý, kto uvidel toto číslo pri zverejnení oficiálnej mapy, ostal mierne zaskočený. Predsa len, počet prekážok na takejto vzdialenosti sa väčšinou pohyboval okolo 50-60, čiže teraz takmer dvojnásobok. Neveríme, že nikto nešiel do pretekov bez štipky rešpektu.

Zdroj: Facebook edgar. power.

 

Zdroj: Facebook edgar. power.

Trať a rozloženie prekážok boli zaujímavo a pestro navrhnuté. Striedali sa na nej rýchle bežecké úseky, nosenie bremien, rúčkovacie prekážky, preliezacie prekážky, plazenie, plávanie, vodné prekážky, blato. Myslím, že organizátori presne odhadli ich náročnosť. Samozrejme, že na zdolanie každej bola potrebná určitá úroveň sily a techniky ale každá bola zdolateľná. Najvyššie priečky si rozdelili:

Muži PRO:

 1. Jonathan Albon GBR    1:27:17
 2. Sergei Silin RUS     1:27:25
 3. Thibault Debusschere BEL    1:27:53

 

Ženy PRO:

 1. Lindsay Webster CAN    1:51:56
 2. Ida Mathilde Steensgaard DEN    1:52:56
 3. Karin Karlsson SWE    1:55:24

 

Výsledky Slovákov:

Muži PRO:

 1. Michal Rajniak
 2. Martin Hromada

 

Ženy PRO:

 1. Janka Pepová

 

Muži AG 18-24

 1. Jakub Adamec

 

Muži AG 25-29

 1. Peter Ceniga
 2. Richard Chrappa
 3. Juraj Vigh
 4. Dávid Mikolášek

 

Muži AG 35-39

 1. Andrej Vrbický

 

Muži AG 40-44

 1. Vladimír Takáč

 

Muži AG 45-49

 1. Ivan Voznik

 

Muži AG 50+

 1. Ladislav Sventek

 

Dokončili bez náramku:

Nikola Berčíková

Matej Kučera

Jan Durin

Jan Rajcok

 

Zdroj: Facebook Elite Team OCRA Slovakia

Celý šampionát už tradične vyvrcholil tímovými štafetami. Divácky určite najzaujímavejšie preteky. Medzi sebou bojovali buď mužské, zmiešané alebo ženské tímy. Tentokrát pozostávala štafeta z rýchlostného úseku cca 4km (beh s ľahšími prekážkami), silového úseku cca 3km (beh s rôznymi bremenami), technického úseku cca 1,5km (prekážky s behom) a spoločného úseku cca do 1km, kde členovia tímu bežia a prekonávajú prekážky spoločne.

 

Výsledky Slovákov:

 1. Elite Team OCRA Slovakia (Michal Rajniak, Peter Ceniga, Martin Hromada)

 

Zdroj: Archív Peter Ceniga

Celkovo hodnotíme Majstrovstvá sveta ako vydarené podujatie a už teraz sa tešíme na zverejnenie lokality na budúci rok.

Autor: Martin Hromada