Majstrovstvá sveta OCR Londýn, Veľká Británia, 19. – 21. 10. 2018
Tohtoročné Majstrovstvá Sveta sa konali po prvý krát mimo územia Ameriky. Mnoho z nás sa potešilo, keď sme sa dozvedeli, že dejiskom bude Európa. Zázemie pretekov sa nachádzalo v areáli tajného jadrového bunkru Kelvedon Hatch neďaleko Londýna. Tento areál je pravidelne využívaný britskou sériou pretekov Nuclear Race. Zaujímavosťou bolo, že všetky prekážky tejto série tam sú celoročne a veľa z nich bolo využitých aj na tratiach MS. Ako aj vyplýva z lokality, profil trate bol rovinatý a väčšina úsekov tratí sa odohrávala na poliach s množstvom vodných a blatových priekop. Čím sme si vynahradili „čisté“ Majstrovstvá Európy. Prístup k miestu pretekov aj samotné parkovanie bolo vyriešené bezchybne. Pozitívnym prekvapením bola úroveň vybavenia festival areálu, keďže po všetkých stranách boli len polia a rôzne súkromné farmy. Obrovský vyhrievaný stan, v ňom miesto na sedenie, pódium, obchody s reklamnými predmetmi, so športovým oblečením, rôzne stánky s jedlom a nápojmi, teplé sprchy, proste TOP. My sme neprišli na nič, čo by nám tam chýbalo. Pozitívom boli taktiež divácky prístupné úseky trate s prekážkami. Určite si prišli na svoje aj tí, ktorí si prišli užiť MS len z pohľadu diváka.
Ako už býva zvykom, program majstrovstiev bol rozdelený do troch dní. V piatok sa bežali najkratšie preteky 3K s 24 prekážkami, v sobotu 15K so 100 prekážkami a celý víkend vyvrcholil tímovými štafetami (mužské, ženské a zmiešané tímy). Poďme si povedať niečo viac k jednotlivým pretekom.

Zdroj: Facebook edgar. power.

Zdroj: Facebook edgar. power.
V piatok doobeda odštartovala vekovými kategóriami najkratšia a najrýchlejšia 3K trať, na ktorej čakalo pretekárov 24 ťažkých a technických prekážok. Až po nich sa postavili na štart elitní muži a elitné ženy. O tomto čase sa už okolo prekážok zhromaždili davy divákov a s úžasom sledovali napínavé súboje o prvé miesta. V týchto pretekoch nie je absolútne žiadny priestor na chyby a bežia sa na hranici schopností každého pretekára. Každá chyba môže znamenať prepad v celkovom hodnotení o mnoho miest. To sme mali možnosť vidieť aj na trati. A kto si odniesol tie najcennejšie kovy?
Muži PRO:
- Jonathan Albon GBR 15:37
- Ryan Atkins CAN 16:07
- Sergei Perelygin RUS 16:20
Ženy PRO:
- Nicole Mericle USA 19:54
- Rebecca Hammond USA 20:00
- Lindsay Webster CAN 20:17
Výsledky slovenských pretekárov:
Age Groups:
MEN 13-19 rokov
13. Jakub Adamec 21:51
MEN 50+
2. Ladislav Sventek 23:35
29. Ján Durin 38:13

Zdroj: Archív Sventek Ladislav

Zdroj: Archív Sventek Ladislav
WOMEN 20-29 rokov
3. Nikola Berčíková 24:27

Zdroj: Archív Nika Berčíková

Zdroj: Archív Nika Berčíková
Na druhý deň čakali bežcov „hlavné“ 15K preteky s vyše 100 prekážkami. Každý, kto uvidel toto číslo pri zverejnení oficiálnej mapy, ostal mierne zaskočený. Predsa len, počet prekážok na takejto vzdialenosti sa väčšinou pohyboval okolo 50-60, čiže teraz takmer dvojnásobok. Neveríme, že nikto nešiel do pretekov bez štipky rešpektu.

Zdroj: Facebook edgar. power.

Zdroj: Facebook edgar. power.
Trať a rozloženie prekážok boli zaujímavo a pestro navrhnuté. Striedali sa na nej rýchle bežecké úseky, nosenie bremien, rúčkovacie prekážky, preliezacie prekážky, plazenie, plávanie, vodné prekážky, blato. Myslím, že organizátori presne odhadli ich náročnosť. Samozrejme, že na zdolanie každej bola potrebná určitá úroveň sily a techniky ale každá bola zdolateľná. Najvyššie priečky si rozdelili:
Muži PRO:
- Jonathan Albon GBR 1:27:17
- Sergei Silin RUS 1:27:25
- Thibault Debusschere BEL 1:27:53
Ženy PRO:
- Lindsay Webster CAN 1:51:56
- Ida Mathilde Steensgaard DEN 1:52:56
- Karin Karlsson SWE 1:55:24
Výsledky Slovákov:
Muži PRO:
- Michal Rajniak
- Martin Hromada
Ženy PRO:
- Janka Pepová
Muži AG 18-24
- Jakub Adamec
Muži AG 25-29
- Peter Ceniga
- Richard Chrappa
- Juraj Vigh
- Dávid Mikolášek
Muži AG 35-39
- Andrej Vrbický
Muži AG 40-44
- Vladimír Takáč
Muži AG 45-49
- Ivan Voznik
Muži AG 50+
- Ladislav Sventek
Dokončili bez náramku:
Nikola Berčíková
Matej Kučera
Jan Durin
Jan Rajcok

Zdroj: Facebook Elite Team OCRA Slovakia
Celý šampionát už tradične vyvrcholil tímovými štafetami. Divácky určite najzaujímavejšie preteky. Medzi sebou bojovali buď mužské, zmiešané alebo ženské tímy. Tentokrát pozostávala štafeta z rýchlostného úseku cca 4km (beh s ľahšími prekážkami), silového úseku cca 3km (beh s rôznymi bremenami), technického úseku cca 1,5km (prekážky s behom) a spoločného úseku cca do 1km, kde členovia tímu bežia a prekonávajú prekážky spoločne.
Výsledky Slovákov:
- Elite Team OCRA Slovakia (Michal Rajniak, Peter Ceniga, Martin Hromada)

Zdroj: Archív Peter Ceniga
Celkovo hodnotíme Majstrovstvá sveta ako vydarené podujatie a už teraz sa tešíme na zverejnenie lokality na budúci rok.
Autor: Martin Hromada