Icebug Acceleritas5 RB9X – Miro Lukáč recenzia

Prečo som celú sezónu odbehol v Icebug Acceleritas? Čo je to vlastne za obuv, pre koho je určená a pre koho naopak nie, sa dočítate nižšie.
Ako som sa k nim dostal? Na začiatku sezóny som pri výbere bežeckej obuvi bral do úvahy najmä tieto hlavné kritériá:
– pri výbere obuvi som všeobecne veľmi vyberavý, lebo nemám rád otlaky – čiže som hľadal komfortné „papučky“,
– behávam výhradne len terén a čím mäkší podklad, tým lepšie – takže som hľadal niečo, čo zvládne a podrží aj v bahnitom mäkkom teréne,
– primárne behávam krátke trate 5 až 15 km (keďže nemám rád otlaky  ) a
– na tréningu toho veľa nenabehám, resp. najlepším tréningom sú preteky.
Obuv musí byť pohodlná a musí mi sadnúť – to je proste KO kritérium, ktorým neprejde viac ako 90 % obuvi. Rýchlo som teda dostal prezývku „testovač“, Richard by o tom vedel rozprávať  Po celom dni skúšania bolo jasné, že to čo hľadám je Icebug Acceleritas5 RB9X, už „len“ nájsť správnu veľkosť – pol číslo medzi 42 a 43. Vyrába sa vôbec? Tu nám prišiel na pomoc Martin, ktorému týmto veľmi pekne ďakujem.
Čo je to za obuv? Jedná sa o veľmi ľahkú, mäkkú a poddajnú obuv.  Podošva je vyrobená zo zmesi RB9X, ktorá oproti konkurenčným značkám výborne drží aj na mokrých kameňoch. Samotná podrážka je tenká, obuv má drop len 4 mm! Tieto bačkorky teda nemajú skoro žiadne tlmenie, čo viac-menej vylučuje ich použitie na dlhé trate. Osobne odporúčam do 15 km, v prípade mäkkého podkladu 20 km (beast považujem za hraničný). Vzorka podrážky Vám dá jasne najavo na akom type povrchu je doma. Prebehy po asfalte nie sú síce príjemné, podošva a výstupky na nej sú však pomerne tvrdé a nemáte pocit ako by ste „plávali“ a samotná vzorka Vám nemizne pred očami ako pri mäkkých zmesiach. Najhorším podkladom sú však kamenisté šotolinové cesty (kamienky cca 2 – 10 cm), kedy cez tenkú podrážku cítite jednotlivé skalky. Domácim povrchom tejto obuvi je terén, kde sa Vám odvďačí skvelou trakciou a kontaktom s podkladom. Výborne držia aj v kopcovitom rozbahnenom teréne a na pretekoch oceníte nekompromisný prenos energie. Z pomedzi ďalších „menších“ pozitív, ktoré ma potešili, spomeniem napr. vlepenú výstelku, príjemný ale odolný materiál vo vnútornej pätovej časti (žiadny textil, ktorý je síce pohodlný, ale zároveň náchylný na predratie), spevnená gumená časť (lem) po celom obvode topánky, oválne šnúrky alebo celkový materiál, ktorý nemá tendenciu zadržiavať vodu. Zvršok je textilný, čo obuv predurčuje primárne na terénne behy a nie na OCR preteky. Icebug má v ponuke aj model s odolnejším zvrškom, tzv. „Acceleritas OCR“, no daňou za odolnosť je určitá strata pružnosti a poddajnosti. OCR verzia je o niečo tvrdšia a pre mňa to už nebola tá mäkká komfortná „papučka“.
Čo si bačkorky prežili a ako vyzerajú po sezóne? Topánky so mnou absolvovali mierne skrátenú sezónu, počas ktorej som v nich absolvoval 21 pretekov (z toho 14 OCR), kde som ich vôbec nešetril. Sumárne cez 220 km s prevýšením cez 10 km a cca 350 prekážok. Ak zahrniem aj rozcvičku pred pretekmi a výklus po pretekoch, tak môžu mať odbehaných cca 400 km. Táto záťaž sa prejavila na najviac exponovaných miestach – začínajúcim sa predratím textilného zvršku v oblasti ohybu (vnútorná strana chodidla najmä na ľavej topánke – viď foto) a miernym odliepaním sa špičky (štandardná záležitosť obuvi s vysunutou špičkou). Samotná špička je okrem prilepenia aj prešívaná, takže uvedené odliepanie sa prejavilo len po úroveň šitia a ďalšieho odliepania sa už netreba obávať. Ako vyzerajú topánky po uvedenej sezóne môžete vidieť na fotkách. 
Zhrnutie: Ak hľadáte tréningovú obuv na objemovú prípravu resp. obuv na maratóny a ultramaratóny, tak by som sa poobzeral inde. V prípade záujmu o topánky do terénu na kratšie preteky, Vám tieto papučky jednoznačne odporúčam. Beháš prevažne OCR závody a nie si taká „rozmaznaná fajnovka“ ako ja? V tom prípade by som zvolil OCR verziu. Záverom: Icebug Acceleritas5 RB9X predstavuje pretekársku špeciálku na kratšie trasy, ktorá Vám aj v ťažkom teréne poskytne neskutočný záber.
icebugrunning.cz ??